Mokytojų mokymai Azoruose

Šiais metais mūsų darželis kartu su dar keturiais Kauno darželiais (l. d. „Žilvitis“, l. d. „Spindulys“, l. d. Pušynėlis“, l. d. „Vaikystė“., l. d. „Žvangutis“)  apsijungė į konsorciumą ir startavo su mokytojų tobulinimo kursais Europos šalyse.

Siekiant sėkmingos vaikų įtraukties į ugdymo/si procesą bei, apskritai, galvojant apie tai, kaip  užauginti laisvą, kūrybingą ir savimi pasitikintį žmogų, pirmiausia būtina rūpintis pačių pedagogų švietimu. Svarbu, kad pedagogai ne užsibūtų tik savo aktualijose, o nuolat matytų platesnį kontekstą, dalyvautų įvairiuose Europos (švietimo ir kultūros) idealus propaguojančiuose įvykiuose. Mokytojai turi turėti galimybę plėsti savo akiratį, pažinti kitas kultūras, susitikti su kitų šalių pedagogais, diskutuoti, keistis, augti, pasitikrinti platesnės perspektyvos šviesoje, o gal netgi mesti iššūkį kitoms patirtims. Taigi, konsorciumo veiklos tikslas yra tarptautiškumo stiprinimas, suteikiant mokytojams, mokyklų vadovams ir bendruomenėms išsamų supratimą apie ES vertybes, padedant geriau suprasti kitas kultūras.

Siekiant šio tikslo  įgyvendinimo, darželio direktorė Violeta Bružienė ir mokytoja Ieva Štrimaitytė kartu su dar 8 kitų įstaigų pedagogėmis 2023 m. liepos 24 – 30 dienomis dalyvavo „Erasmus+“ programos lėšomis finansuojamuose kursuose  „Ieškant saulėlydžio: Azorai“ („In search of the Sunset: the Azores), kurie vyko Portugalijoje Azorų salose. Buvo pasirinkti  Chain, ne pelno siekiančios organizacijos, skatinančios švietėjišką veiklą Europos kultūros paveldo srityje, kursai. Kursų dalyvių grupė, susidedanti iš 28 pedagogų iš 8 valstybių (portugalai, suomiai, vokiečiai, graikai, belgai, estai, austrai lietuviai)  susitiko Terseiros saloje, UNESCO pasaulio paveldo objektu pripažintame mieste  Angra do Heroísmo. Mokytojai susipažino su miesto istorija, kultūra, tradicijomis, aplankė įžymias vietas, muziejų, kuriame be kitų svarbių eksponatų apžvelgė  Portugalijai būdingų keraminių plytelių – azulechų dekoracijas, vaizduojančias Azorų salų istoriją ir  ryšį su likusiu pasauliu.

Apsilankę užgesusio ugnikalnio Algar do Carvao krateryje, pedagogai susipažino su Azorų salų atsiradimu, jų apgyvendinimu, žmonių amatais. Pamatė  salų pakrantėse ant lavos uolų ypatingu būdu vietinių gyventojų užaugintus vynuogynus, kuriuos siekia  išsaugoti ne tik vietiniai entuziastai, bet ir UNESCO paveldo sąrašas.

Vėliau dalyviai aplankė  Faial ir Piko salas. Apsigyvę Hortos mieste, kuriame  anksčiau  buvo telegrafo kabelių centras, o dabar šis miestas yra Atlanto buriuotojų tarpinė stotelė, kaip ir visų kursų metu, mokytojai stebėjo salos kultūrinį gyvenimą, vertino savitą architektūrą, diskutavo ir dalinosi įspūdžiais žodžiu, raštu bei per vaidybą. Didelio kursų dalyvių susidomėjimo sulaukė aplankyta 1957 m.  ugnikalnio išsiveržimo  vieta – Capelinhos. Ugnikalnio papėdėje įsikūrusiame muziejuje visi susipažino su  vykusiais ir dar vis vykstančiais vulkaniniais procesais salyne ir Vidurio Atlanto kalnagūbryje.

Apibendrinant galima sakyti, kad kursų metu, aplankydami tris salas Terseira, Faial, Pikas, mokytojai  susipažino su Azorų salyno geografiniu ir kultūriniu paveldu: kraštovaizdžiu, ugnikalniais ir vandenynu; atradimais, kolonizacija ir migracija; banginių medžiokle ir žvejyba; ekologija ir kitais salų ypatumais. Dar svarbiau, kad profesionaliai ir kūrybiškai dirbusių kursų organizatorių ir koordinatorių dėka, mokymai praplėtė visų dalyvių asmeninį ir profesinį akiratį. Perteiktas turinys, organizuotos veiklos (vaidinant, dainuojant, raštu ar žodžiu atliekant užduotis ir t.t.) skatino kursų dalyvių bendravimą ir bendradarbiavimą, gebėjimą dirbti komandose, atskleidė mokytojų kūrybinius gebėjimus. Kursų programa suteikė galimybę profesionaliems pokalbiams su kolegomis iš kitų Europos šalių ir skatino pažinti ne tik portugalų, bet ir kitų dalyvių švietimo sistemas, o tai, neabejotinai, turės reikšmės kiekvieno dalyvio kasdieniniam darbui.

Šis projektas yra finansuojamas remiant Europos Komisijai, „Erasmus+“ programos lėšomis, kurią Lietuvoje administruoja Švietimo mainų paramos fondas.